Projekt Got it – Letní akademie

Pionýrská skupina Kopřivnice prezentovala organizaci Pionýr a naše město na mezinárodním projektu „Got it?“ v rakouském Klafferu od 10. – 17. srpna 2008. Smyslem projektu bylo prolomení hranic mezi zúčastněnými zeměmi a navázání nových kontaktů.

Projekt Got it – Letní akademie Díky finančním zdrojům evropské komise v rámci programu Mládež v akci a magistrátu města Vídeň, mohli všichni účastníci strávit zajímavý týden v horním Rakousku na tzv. Summer academy, a to zcela zdarma.

Hlavním tématem projektu je zvyšující se migrace v Evropě a výstupy proti nacionalistickým tendencím, proticizineckým podtextům politických debat, vyloučení a nesnášenlivosti. Projekt usiluje o porozumění hodnotám a způsobům života, které mohou sloužit jako základ pro pokojnou a kulturně různorodou Evropu. Bude poukázáno na kulturní konflikty, sociální nerovnost, náboženské tradice a rovnost pohlaví.

Spolu s kopřivnickou výpravou strávily čas na základně děti a vedoucí z Německého Freiburgu, Anglického Prestonu a Rakouského Mattighofenu. Každá výprava se skládala ze 6 účastníků, kdy dva byli s tzv. migračním pozadím, plus jeden vedoucí. S kopřivnickou výpravou jeli vedoucí dva a to Jakub Trnčák a Hana Klimecká.

Účastníci byli ubytování ve velké chatě u jezera, v národnostně smíšených pokojích. Česká výprava – kluci i holky – byli na pokoji s Angličany a o zábavu určitě nebyla nouze. První dva dny byl program zaměřen na migrační politiku Evropské unie a během dne si všichni vyzkoušeli mnoho situací v simulačních hrách, pod vedením profesionálních lektorů z institutu Ludwiga Boltzmanna pro lidská práva a pracovníků organizace Asyl, která zastřešuje rakouské nevládní organizace pracující s migranty a uprchlíky. Krom hlavních programových bodů byly plně k dispozici každému kánoe na jezeře, možnost koupání, lukostřelba, výlety do nedaleké vesnice, ale i ježdění na monokole, chůdy a míčové hry.

Třetí den následoval celodenní výlet do Linzu do muzea Ars Electronica center a také do národní televizní a rozhlasové stanice ORF. Muzeum multimédií překvapovalo na každém kroku, ať už svou jeskyní virtuální reality, laserovými hrami, hologramy a dalšími moderními hračkami pro všechny, ale také díky svému pojetí, kde si každý mohl jednotlivé atrakce vyzkoušet a například proletět se nad virtuálním městem zavěšen u stropu, nebo zahrát si hru s kuličkou, která se pohybovala podle aktivity hráčova mozku.

Televizní a rozhlasová stanice ORF nebyla o nic méně zajímavá. Nejdříve došlo k organizačním problémům, kdy recepce stanice nezařídila včas průvodce a jako omluvu za toto 15 minutové zdržení si mohl každý objednat dle svého gusta přímo v bufetu, kde si chodí unavení novináři a moderátoři odpočinout. Poté byly k vidění skutečná studia zpravodajství, technika, režie i produkce vysílání, stejně tak byla celá výprava projektu přítomna i živým rádiovým vstupům přímo ve studiu.

Další dny projektu byly věnovány produkci tzv. podcastů (zvukové záznamy, které je možné poslouchat na internetu nebo stáhnout do počítače) pod taktovkou samotných dětí. Nejprve došlo k rozvržení témat a tak se každý mohl věnovat tématu, které jej zajímalo. Konečné nahrávky byly pod vedením pracovníků mediálních studií sestříhány a prezentovány na závěrečném sezení.

Kopřivničtí pionýři obdrželi jako jediná výprava vlajku rakouské organizace a tímto přátelským gestem byla zpečetěna budoucí spolupráce mezi našimi sdruženími. Díky projektu Got it všichni pochopili, že lidé z jiných zemí mají stejné problémy, sny a přání.

„Byl to jeden z nejlepších týdnů, co sem zažil a mám tunu nových kamarádů z různých koutů Evropy.“

Jakub Ludka

„Velmi dobře propracovaný a poučný projekt, nejen po stránce estetické a zážitkové, ale také ze strany porozumění s ostatními.“

Dáša Bjačková

Publikováno: úterý 26. srpna 2008 13:57 Vložil: kuba

Související odkazy

Přiložené fotografie

Günter a Michael - hlavní organizátoři. Děti v akci. Televizní studio ORF. Iluze pionýrského trika na zahraniční akce. Taktéž pouze iluze.

« Zpět na výpis článků

© 2025 Pražská organizace Pionýra | praha@pionyr.cz