Habartovští pionýři opět na Ledové Praze

V pátek 1.2. se vydali klubáci z Pionýrské skupiny Habartov na svou další výpravu na akci „Ledová Praha“.

Habartovští pionýři opět na Ledové Praze

I když jsou pololetní prázdniny, my vstáváme brzy ráno a scházíme se na autobusovém nádraží, odkud odjíždíme do Sokolova a poté nasedáme na vlak, který nás doveze až do Prahy. Cestou pozorujeme okolní krajinu, povídáme si a někteří se ještě pokoušejí dospat.
Po poledni dorážíme do hlavního města, kde začíná naše další dobrodružství. Tentokrát se jedeme hned ubytovat do školy a po krátkém odpočinku vyrážíme do Národního muzea podívat se na výstavu nazvanou Monarchie. V první části výstavy si prohlížíme vše co lidé převážně používali v domácnostech za vlády Františka Josefa I. Jako bylo třeba dobové oblečení, nábytek, vybavení kuchyní nebo také tehdejší peníze. V druhé části, pro nás o moc zajímavější, se seznamujeme s tím, jaký byl život dětí na sklonku habsburské monarchie. Tady už si můžeme i ledasco vyzkoušet. Denča si zkusila přebalit miminko do látkových plen a Kajča zase, jak se cítí malé děti, když nedosáhnou na stůl. Zkoušíme si také, jaké to bylo, když musely děti klečet za trest na hrachu a poté se ještě houpeme na houpacím koníku. Mezi tím si prohlížíme vystavené kočárky, oblečky a dobové hračky.
Cestou do dalšího muzea se vydáváme za dalším dobrodružstvím, které pro nás letos organizátoři připravili a tím byl odlov pionýrské keše. Musíme projít několik zajímavých míst a na určených souřadnicích nalézt dané číslice. Docházíme tak až k našemu dalšímu cíli, kterým bylo Muzeum pověstí a strašidel. Tady se seznamujeme s několika strašidly, které se v Praze vyskytovali a možná ještě dnes vyskytují. Pak ještě pokračujeme v odlovu keše.
V jedenáct hodin v noci získáváme poslední potřebnou číslici a posíláme si na vyluštěné telefonní číslo zprávu o konečné souřadnice. Těšíme se, jak si v klidu užijeme noční lov finální keše. Čekáme na odpověď, ale ta nepřichází. Vracíme se tedy zklamaní do školy a unaveni uléháme do spacáků, abychom načerpali sílu na další den.
Sobotní ráno vstáváme po sedmé hodině ranní a po snídani nám konečně také přichází SMS se souřadnicemi. Jdeme si ji tedy vyzvednout hned ráno než se vydáme do dalšího muzea. Po příchodu na místo ale zjišťujeme, že to nebude tak jednoduché. I v ranních hodinách je zde totiž docela rušno. Pro tentokrát to tedy vzdáváme a jdeme nejdříve do Muzea hudby. Tady vidíme a slyšíme, jak si naši předkové poradili, když ještě neexistovaly gramofony, walkmany ani iPody. Měli totiž zvonkové hry, flašinety a orchestriony které jim doma vyhrávaly. Posloucháme zde také ukázky her na různé hudební nástroje. Některé dobře známe a s některými se seznamujeme poprvé. Cestou z muzea se ještě jednou jdeme pokusit o odlov keše. Tentokrát jsme konečně úspěšní a za odměnu si odnášíme prémiové CWG. V poledne jdeme na již tradiční oběd do naší oblíbené pizzerie na Masarykově nádraží. Po obědě ještě stíháme navštívit Muzeum gastronomie a poté už přejíždíme metrem na Vyšehrad, kde čekáme, než začne benefiční koncert „Děti dětem“, který pořádá Pionýr a nadace Dětem 3. tisíciletí. Jdeme se usadit do jižního sálu Kongresového centra a s úžasem pozorujeme umění dětí, které zde vystupují s tanečními a pěveckými čísly. Odtud už jedeme celí znavení zpět do školy, kde uléháme po dlouhém dni do spacáků.
Nedělní ráno už jen balíme věci předáváme zpět uklizenou třídu a vyrážíme na vlakové nádraží. Před polednem nasedáme do vlaku a jedeme zpět domů a doufáme, že se opět za rok vydáme do Prahy.

Anna Kováčová Pionýrská skupina des. St. Roubala

Publikováno: pondělí 11. února 2013 20:28 Vložil: Fanda

Související odkazy

« Zpět na výpis článků

© 2024 Pražská organizace Pionýra | praha@pionyr.cz